Na prvním místě je hodnota


Jsme vtaženi do hry, kdy měsíc je jenom týden, na prvním místě jsou složenky a dluhy, všechno spěchá a včera bylo pozdě. Zamyslete se… Co si představíte, když se řekne “peníze”? Troufám si říct, že pro některé to může být vulgarismus. Z tlaku a neustálého stresu jsme často v domění, že peníze jsou jenom papírky, které musíme někde sehnat. Musíme si ale uvědomit, co ve skutečnosti znamenjí a co představují.

Vrátíme se do dějepisu. Výměnný obchod. (Barterový obchod)

Já mám stádo krav a vy máte pole obilí. Oba hospodaříme velmi dobře a přebytek, který máme můžeme vyměnit. Vy potřebujete mléko pro děti a já potřebuji chléb pro rodinu. Tak se dohodneme a uzavřeme spolu obchod (např.deset litrů mléka / pět chlebů). Ideální stav.

Představte si ale předchozí situaci trošku komplikovaněji. Já mám stádo krav a zásoby obilí. Vy máte pole obilí. Oba hospodaříme velmi dobře. Vy potřebujete pět litrů mléka, ale já ted nepotřebuji Váš chléb. Jste šikovní a zjistili jste, že potřebuji vejce. Proto se spojíte se sousedem, který chová slepice a má přebytek vajec. Soused z vedlejší vesnice potřebuje Vaší mouku. Proto uzavřete nejdřív obchod se sousedem (např. patnáct vajec / tři kila mouky) a pak jste připraveni uzavřít obchod se mnou.

Ale čím víc bylo produktů z hospodářství a řemesel, tím bylo komplikovanější uzavřít obchod a dostat se k tomu, co opravdu potřebujeme. Vzniklo univerzální platidlo. Pamatujete si jak to vyřešili na dalekém východě? Univerzálním platidlem v číně byla rýže.

Do tyhle chvíle je všechno v pořádku. Už rozumíte co je obchod. Jedna strana = Druhý straně (a na obou stranách je hodnota

Co to má se současností?

Univerzální platitlo nahradili mince a poté peníze, také jak je známe dnes. Ale princip zůstal stejný.

“Peníze jsou energie. Jsou na jedné straně rovnice. Na druhý straně je to hodnota, kterou jste dali do obchodu.”

Když si uvědomíte tohle a přestanete se na peníze dívat jenom jako na pytel papírků, otevře se Vám víc možností a nápadů, jak můžete vydělat. Vždy to musí být hodnota, za kterou jste odměneny! Jste v zaměstnání? Dostáváte zaplaceno jenom za práci, kterou odvedete. Jste makléř? Dostanete zaplaceno jenom za propojení poptávky a nabídky, prodávajicího a kupujicího.

Tohle znáte? “Nejdřív práce, až pak koláče.”

 

Be part of the better world!

Facebook Comments

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *