Když se narodíme máme stejné možnosti jako většina lidí. Existuje jenom několik pár jedinců, kteří podniky a business dědí od rodičů. Pravda je taková, že nejúspěšnější lidi na planete začínali možná na horší pozici než se nacházíte právě vy a 99% z nich začínali jako zaměstnanci. V Americe každý občan podává daňové přiznání. Je to taky z toho důvodu, že většina Američanů má několik zaměstnání nebo vedlejší příjem. V Německu mají občané skvělé důchody taky proto, že jejich důchodový systém je postavený na investování. Obecně, finanční gramotnost lidí ve vyspělých státech je na mnohem vyšší úrovni než ve státech bývalého komunistického režimu. Důvod? Lidi očekávají, že se o ně stát postará. Myslí si dokonce, že je to povinnost státu. Bohužel (nebo možná spíš Bohu-dík) žijeme dnes v kapitalisme. To znamená, že každý je zodpovědný sám za sebe. Stát se chová jako firma. Měl by se chovat jako prosperující firma a vytvářet příznivé podmínky pro zaměstnavatele. Přitáhnout zahraniční investory a tvořit společně dostatek pracovních míst pro zaměstnance. Podnikatelé by měli vnímat stát jako strategického partnera a své zaměstnance jako zdroj síly. Je to zodpovědná role a balancování mezi dvěma kameny.

Každý zaměstnavatel a firma, která neodvádí státu to, co mu právem patří a zaměstnancům neplatí včas a předem domluvenou mzdu (nebo je okrádá jiným způsobem), se přičiňuje k napjaté atmosféře a prohlubuje tak propast mezi bohatou a chudou vrstvou.

V kapitalisme každá rodina, která sdílí finanční prostředky a koná společné finanční rozhodnutí se chová jako firma. Vaše rodina je Vaše firma. To, jestli Vaše děti se budou mít o co rvát až tu nebudete je pouze na Vás rodičích. Úspěšný člověk zanechá dědictví dětem svých dětí. Nemusí jít o miliony. Ale může. Děti Vašich dětí mají tento Váš rodinný majetek rozvíjet. Zvelebovat. Kdybyste měli firmu, kterou mají převzít Vaše děti, vyzbrojíte je vzděláním a vědomostmi, aby se o firmu dobře starali? Samozřejmě, že ano.

Nicméně o tom, kdo jsme, kým budeme a jací budeme, rozhodujeme pouze my sami.

Robert Kiyosaki je uznávaným odborníkem v oblasti podnikání s nemovitostmi. Rozděluje lidi na 4 druhy podle typu jejich příjmů. Zaměstnance, osoby samostatně výdělečně činné, investory a majitelé podniků.

Základní kámen každého podnikání je vedení účetnictví. Nejde o nic jiné než mít přehled. Vědět o všem, co kupujete. Do čeho investujete svůj čas a peníze. Nemusíte na to myslet 24 hodin denně 7 dní v týdnu, ale jednou za dva týdny, jednou za měsíc udělat audit. Mít plán, mít cestu a hlavně představu o své budoucnosti. O své vizi.

Koncem roku 2015 jsem zažil velký propad ve financích způsobený náhlou změnou oboru podnikání. Snížením příjmů v průběhu těchto tří měsíců ale ukázalo, že moje náklady jsou o mnoho vyšší než příjem v tomto období. Hledal jsem rychlé řešení, jak z této situace ven. Na straně jedné navýšit příjem tím, že vezmu co možná nejlepší nabídku na spolupráci, na straně druhé snižovat náklady. Po pečlivé analýze moje náklady činili více než 70.000,- Kč měsíčně včetně cigaret, jídla, peněz na zábavu, prostě včetně všeho. Myšlenka, že tuto částku musím vydělat, abych byl na nule, byla deprimující. Uvědomoval jsem si, že pokud optimalizuji svoje náklady na polovinu, bude se mi dýchat líp, nebudu mít takový stres a vše půjde snáz. Tak jsem se pustil do práce.

Hledal jsem partnera, který by mi pomohl tuto situaci vyřešit. Narazil jsem na problém. Ani v Čechách, ani na Slovensku neexistuje společnost, služba, servis, nikdo, kdo by dokázal konzultovat finance komplexně. Bohu díky! Udělám to sám. Rozhodl jsem se, stanovil jsem si cílovou částku a začal pracovat na výsledku.

Vypracoval jsem systém, který mi pomáhá hlídat veškeré informace o mém finančním stavu. Detaily smluv, detaily podmínek a cen, nejen aktuální stav, ale zaznamenává celý vývoj příjmů i výdajů a pomáhá také tvořit vlastní rezervu pro nečekané situace a také kapitál pro pasivní příjem.

Nástroj pro hlídání financí ZDE.